Bude dost plynu? Stav zásobníků u nás se dostal na minima, jaká jsme tu dlouho nezažili

9. 5. 2025

Sdílet

Zásobníky plynu (generováno AI)
Autor: Shutterstock
Vypadá to, že zima skutečně řekla své poslední slovo, je proto ideální čas na první rekapitulaci jejích následků. Řeč je o zásobách plynu, které byly výrazně ovlivněny letošními mrazy a geopolitickou situací. Hodnoty v zásobnících se dostaly na minima, jaká jsme tu dlouho neměli.
Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo z Kalkulátor.cz

„Klesající zásoby plynu jsme s jistými obavami sledovali celou zimu. Ta letošní totiž byla o něco chladnější než loňská, což se na stavu zásob přirozeně podepsalo. Nedostali jsme se sice úplně na hranu, přesto každý mrazivý den znamenal, že budeme muset sáhnout hlouběji a hlouběji do zásobníků. V únoru jsme sledovali, že je v nich necelých 14 000 GWh plynu. Denně k nám přiteklo asi 200 GWh, denní spotřeba ale byla přibližně na dvojnásobku. Pokud by mrazy, a tedy i spotřeba v tomto rozsahu pokračovaly, plyn by nám vydržel zhruba do druhé poloviny dubna. Černé scénáře se ale naštěstí nenaplnily. Zima se rozloučila, takže výrazně klesla spotřeba, a naopak se zvýšil přítok plynu do Česka,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Zásobníky na plyn a jejich kapacita

V polovině dubna bylo v zásobnících přibližně 10 400 GWh, to znamená necelých 28 % z celkové kapacity. Jen pro srovnání, loni jsme ve stejnou dobu měli téměř 22 400 GWh, tedy přes 59 %. Letos proto bude třeba doplňovat mnohem víc než v předchozím roce.

Zatím platí, že k 1. listopadu musí být zásobníky naplněny z 90 %. Stanovuje to Evropská unie, a i když se v tuto chvíli jedná o jistých zmírněních stávajícího nařízení, je třeba  s plněním zásobníků začít včas. Pojďme trochu počítat, je to vcelku jednoduchá matematika. Celková kapacita českých zásobníků je necelých 38 000 GWh, z toho 90 % je přibližně 34 200 GWh. Maximální přítok je 442,5 GWh denně, takže z nuly se zásobníky na požadovanou kapacitu naplní za 77 dní. Samozřejmě za předpokladu, že do nich denně přiteče maximální možné množství. Dnes sice nejsou zcela prázdné, musíme ale počítat s tím, že i v létě se z nich něco odebere. Takže takové plnění chvilku zabere.

Nutno podotknout, že zásobníky neplníme jen my, ale všechny evropské země. Rozhodně tedy není dobré nechávat to na poslední chvíli a čekat, jestli se neotevře nový plynovod nebo neskončí válka na Ukrajině. Protože pak už bychom to nemuseli stihnout – a to by příští zimu znamenalo obrovské problémy.

Cena plynu na burze roste

„Klíčovým tématem zůstává, za kolik se budou nové zásoby nakupovat. Obvykle platilo, že letní sazby plynu na burze bývají o poznání nižší než ty během topné sezóny, letos se ale karta obrací. Je to právě kvůli větší potřebě plnit zásobníky, která s sebou přináší velkou poptávku, a tedy i vyšší ceny během léta. Už teď je patrné, že ceny na burze v porovnání s loňským rokem rostou,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Cyber25

Co to znamená pro odběratele?

Jisté je, že zásobníky se budou plnit za vyšší ceny než v loňském roce. Cena na burze totiž oproti loňskému roku mírně vzrostla a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla klesat, lépe řečeno že v době plnění zásobníků by se mělo zlevňovat. Spíš naopak. Zvyšuje ji nejen už zmíněná poptávka, ale také nejistá situace. V tuto chvíli nemáme ruský plyn, který byl dlouhodobě nejlevnější. Navíc se počítá s emisními povolenkami a do hry vstupuje i řada dalších faktorů, takže zatím to vypadá, že ceny skutečně porostou.

„Co z toho vyplývá? Že právě teď je nejlepší doba na fixaci ceny. Pokud se podíváme na burzu, zjistíme, že ačkoli cena na burze je oproti loňsku vyšší, ceníky dodavatelů jsou naopak o něco nižší. Dodavatelé využili poklesů a nakoupili si plyn do zásoby, ještě pořád si tak mohou dovolit nabízet levnější sazby. Jakmile tyto zásoby vyčerpají, už budou nakupovat za aktuální vyšší ceny. Takže fixací – nejlépe dvouletou – v tuto chvíli skutečně odběratelé nic nezkazí,“ uzavírá Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.