Bez dobrého cestovního pojištění ani krok za hranice
Sjednání cestovního pojištění by mělo být automatickou činností, ať už jedete na víkend do sousední země nebo na dovolenou do exotických destinací. I když se může zdát, že jste připraveni, zrušený let, ztráta zavazadel, nehoda, úraz či náhlá nemoc mohou do té doby bezchybnou dovolenou během vteřiny proměnit v noční můru.
Zdravotní péče v zahraničí je extrémně nákladná a bez správného pojištění můžete čelit účtům v řádech desetitisíců korun. Například v USA může i běžná návštěva lékaře stát tisíce dolarů. Cestovní pojištění navíc pokrývá i situace, kdy vás musí vyprostit horská služba nebo je k vaší záchraně potřeba volat vrtulník.
Pokud vezmeme v úvahu nejhorší scénáře, můžete bez cestovního pojištění pořádně zavařit i vaší rodině. Při úmrtí v zahraničí je třeba tělo repatriovat neboli převést zpět do ČR. Takový úkon však stojí statisíce korun.
Placení v zahraničí: Karta vs. hotovost
Během cestování do zahraničí si rozmyslete, jakým způsobem budete platit. Ve většině zemí si s běžnou debetní kartou nevystačíte. Pro některé služby je nezbytná kreditní karta a stejně jako u nás narazíte na restaurace a obchody, které akceptují pouze hotovost. Jediným řešením bývá mix všech zmíněných platebních prostředků.
Pokud si nedáte pozor, může se vám cesta pořádně prodražit. Směnárny jsou známé nevýhodnými kurzy. Levnější bývá směna u bank. Například Revolut funguje pouze digitálně pomocí aplikace. Peníze si zde můžete jednoduše převést, a poté vybrat z bankomatu či platit rovnou kartou.
Velmi dobré měnové kurzy nabízí Partners Banka. Platby v eurech, dolarech a dalších 26 měnách jsou převedeny přímo kurzem Evropské centrální banky (ECB). Při platbě kartou neplatíte žádné přirážky ani poplatky. Platbu kartou v cizí měně přitom využijete nejen na cestách, ale rovněž při nákupech na zahraničních e-shopech.
Také dálniční známky a poplatky mohou cestování prodražit
Pokud cestujete autem, nezapomeňte na povinné dálniční známky. Téměř ve všech zemích jsou dálnice zpoplatněné a bez platné známky riskujete pokutu. V některých státech můžete jít dokonce do vězení.
Přehled aktuálních poplatků na rakouských dálnicích najdete na stránkách Top-pojisteni.cz. Zde dálniční známka pro auto na jeden den stojí 9,30 eur a 12,40 eur na měsíc. Počítejte také s poplatky za tunely. Některé jsou zpoplatněné a průjezd jimi stojí occa d 9 do 15 eur.
Na cesty se hodí mít i dobré pojištění
Nezapomeňte ani na povinné ručení, u něhož je třeba zkontrolovat územní platnost. Většina pojišťoven nabízí pokrytí v rámci zemí celé EU. Pokud chcete chránit i sebe, sjednejte si i havarijní pojištění alespoň na cesty. Je-li to možné, připlaťte si také za asistenční služby, které využijete nejen při nehodách. Cestujete-li na motorce, nezapomeňte na speciální pojištění pro motorkáře.
Obzvlášť pozor si dejte během cestování autem v zimních měsících. Ledovka, sníh a zhoršené podmínky mohou snadno způsobit nehodu. Před každou cestou zkontrolujete technický stav vozidla – pneumatiky, brzdy a baterii. V horských oblastech nezapomeňte na zimní výbavu včetně sněhových řetězů.
Jak jste se mohli přesvědčit, cestování může být bezstarostné, jste-li dobře připraveni. Plán cesty, kvalitní cestovní pojištění a finanční rezerva na kartě a v hotovosti vám mohou ušetřit nejen starosti, ale také peníze.