Pojištění a finance v zahraničí: Na co si dát pozor při cestování?

Autor: Pexels.com
Cestování je skvělý způsob, jak si odpočinout a poznat nová místa. Ale znáte i jeho úskalí? Během cest vás může překvapit celá řada nepříjemností souvisejících s financemi, od pokut za dopravní přestupky až po zdravotní problémy. Proto je důležité mít v záloze plán B v podobně finanční rezervy či kvalitního cestovního pojištění. Víte, jak si užít dovolenou bez zbytečných komplikací?
18. 2. 2025
pr článek

Sdílet

Bez dobrého cestovního pojištění ani krok za hranice

Sjednání cestovního pojištění by mělo být automatickou činností, ať už jedete na víkend do sousední země nebo na dovolenou do exotických destinací. I když se může zdát, že jste připraveni, zrušený let, ztráta zavazadel, nehoda, úraz či náhlá nemoc mohou do té doby bezchybnou dovolenou během vteřiny proměnit v noční můru.

Zdravotní péče v zahraničí je extrémně nákladná a bez správného pojištění můžete čelit účtům v řádech desetitisíců korun. Například v USA může i běžná návštěva lékaře stát tisíce dolarů. Cestovní pojištění navíc pokrývá i situace, kdy vás musí vyprostit horská služba nebo je k vaší záchraně potřeba volat vrtulník.

Pokud vezmeme v úvahu nejhorší scénáře, můžete bez cestovního pojištění pořádně zavařit i vaší rodině. Při úmrtí v zahraničí je třeba tělo repatriovat neboli převést zpět do ČR. Takový úkon však stojí statisíce korun.

Placení v zahraničí: Karta vs. hotovost

Během cestování do zahraničí si rozmyslete, jakým způsobem budete platit. Ve většině zemí si s běžnou debetní kartou nevystačíte. Pro některé služby je nezbytná kreditní karta a stejně jako u nás narazíte na restaurace a obchody, které akceptují pouze hotovost. Jediným řešením bývá mix všech zmíněných platebních prostředků.

Pokud si nedáte pozor, může se vám cesta pořádně prodražit. Směnárny jsou známé nevýhodnými kurzy. Levnější bývá směna u bank. Například Revolut funguje pouze digitálně pomocí aplikace. Peníze si zde můžete jednoduše převést, a poté vybrat z bankomatu či platit rovnou kartou.

Velmi dobré měnové kurzy nabízí Partners Banka. Platby v eurech, dolarech a dalších 26 měnách jsou převedeny přímo kurzem Evropské centrální banky (ECB). Při platbě kartou neplatíte žádné přirážky ani poplatky. Platbu kartou v cizí měně přitom využijete nejen na cestách, ale rovněž při nákupech na zahraničních e-shopech.

Také dálniční známky a poplatky mohou cestování prodražit

Pokud cestujete autem, nezapomeňte na povinné dálniční známky. Téměř ve všech zemích jsou dálnice zpoplatněné a bez platné známky riskujete pokutu. V některých státech můžete jít dokonce do vězení. 

Přehled aktuálních poplatků na rakouských dálnicích najdete na stránkách Top-pojisteni.cz. Zde dálniční známka pro auto na jeden den stojí 9,30 eur a 12,40 eur na měsíc. Počítejte také s poplatky za tunely. Některé jsou zpoplatněné a průjezd jimi stojí occa d 9 do 15 eur.

Na cesty se hodí mít i dobré pojištění

Nezapomeňte ani na povinné ručení, u něhož je třeba zkontrolovat územní platnost. Většina pojišťoven nabízí pokrytí v rámci zemí celé EU. Pokud chcete chránit i sebe, sjednejte si i havarijní pojištění alespoň na cesty. Je-li to možné, připlaťte si také za asistenční služby, které využijete nejen při nehodách. Cestujete-li na motorce, nezapomeňte na speciální pojištění pro motorkáře.

Obzvlášť pozor si dejte během cestování autem v zimních měsících. Ledovka, sníh a zhoršené podmínky mohou snadno způsobit nehodu. Před každou cestou zkontrolujete technický stav vozidla – pneumatiky, brzdy a baterii. V horských oblastech nezapomeňte na zimní výbavu včetně sněhových řetězů.

Jak jste se mohli přesvědčit, cestování může být bezstarostné, jste-li dobře připraveni. Plán cesty, kvalitní cestovní pojištění a finanční rezerva na kartě a v hotovosti vám mohou ušetřit nejen starosti, ale také peníze.