Článek | Téma | Datum vydání | Počet názorů |
---|---|---|---|
Jak se bude vyvíjet role finančních ředitelů? | Analýzy | 5. 10. 2013 | - |
Stejně jako v květnu skončila míra nezaměstnanosti i v červnu na 4,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu výše než loni a fakticky jde o nejhorší výsledek od roku 2016. Sezonní práce, které v jarních měsících nezaměstnanost výrazně snižují, letos v celkových statistikách nejsou téměř vidět.
„Neznamená to však, že by se letos sezónní pozice neotevíraly, jen jejich efekt vykompenzovalo rychlejší propouštění zejména v průmyslu. Ten se totiž dál zbavuje zaměstnanců, i když jeho poslední výsledky signalizují stabilizaci,“ komentuje aktuální data ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek a dodává, že statistiku nových pracovních míst nemá smysl v tuto chvíli stále ještě hodnotit, protože není jasné, nakolik nové pozice skutečně vznikají, respektive kolik se jich vrací po předchozím vyčištění statistik. V každém případě podle Dufka stále platí, že volná pracovní místa jsou především tam, kde nejsou dostupní pracovníci a chybí tam, kde je výrazně více lidí bez práce. Nepřekvapuje proto jejich nedostatek v západních Čechách nebo na severní Moravě.
„Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, tak je evidentní, že trend růstu nezaměstnanosti začal už na podzim roku 2023. Pro konec roku můžeme počítat s nezaměstnaností na úrovni zhruba 4,5 %,“ uzavírá Dufek.
Direct Group oznámila příchod Davida Pěknice na pozici CEO Direct Technologies a zároveň i do role skupinového CTO. Do skupiny přináší více než dvacet let zkušeností z technologického prostředí, které sbíral ve firmách jako Tirecheck, T-Mobile, Košík.cz, Airbank, Fortuna Group, Trinity Bank nebo naposledy ve firmě BTL/Benemeat.
Ve své profesní dráze zastával řadu technologických i manažerských rolí, často se zaměřením na vývoj, škálování a strategické řízení inovací. Do Directu přichází ze své konzultantské role interim CTO a vedoucího výzkumu a vývoje, a to s vizí zrychlovat a zjednodušovat technologie a lépe je propojovat s byznysem. Ve své nové roli chce přispět k budování technologicky silné firmy, která má ambici být významným hráčem na celoevropském trhu.
Průmyslová produkce v květnu meziročně reálně vzrostla o 2,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,0 %.
Ačkoliv oficiální statistiky za duben ukazují na mírný meziroční růst průmyslové produkce, je to růst spíše kosmetický a reálná kondice českého průmyslu je složitější. Procento nesplácených úvěrů je sice nyní historicky nízké, na úrovni ani ne 2 %, v oblasti restrukturalizací ale vidíme problémy často dříve, než se to projeví ve statistikách.
"Řada krizového financování totiž už dnes probíhá alternativně mimo bankovní sektor. Navíc jsme velmi silně navázáni na ekonomický vývoj Německa, kde už dnes vidíme celou řadu problémů a kde průmyslová produkce zde aktuálně klesá, primárně v automobilovém průmyslu. Naše restrukturalizační týmy v Německu přitom mají už dnes vyprodané kapacity a víme, že problémy Německa nás zpravidla neminou zhruba s ročním zpožděním," dodává partner PwC a expert na restrukturalizace Petr Smutný s tím, že nejen u nás, ale v celé Evropě jsou dlouhodobě ve špatné kondici také ocelářství a další energeticky náročná odvětví, kde Evropa logicky nemůže konkurovat z pohledu energií výrazně levnějším lokalitám, ať už Blízkému východu nebo USA.
Podle dnešního odhadu Českého statistického úřadu inflace v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, což je mírně nad tržním odhadem, který činil 0,2 %. Meziročně se inflace zvýšila z 2,4 % na 2,9 %, a to v souladu s mediánovým odhadem trhu. „Nejvíce vzrostly ceny ve službách (+0,5 %), což pravděpodobně souvisí se sezonním růstem cen dovolených. Ceny potravin, alkoholu, tabáku i zboží vzrostly jen o 0,1 % a ceny energií se oproti květnu nezměnily,“ uvádí analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Rychlý nárůst inflace z dubnových 1,8 % na téměř 3 % (horní hranice tolerančního pásma ČNB) se může jevit jako nepříjemný. „Domníváme se však, že letošní lokální maximum bylo právě dosaženo a ve druhém pololetí inflace opět zamíří blíže ke 2 %,“ dodává Kron. ČNB v květnové prognóze předpokládala inflaci na úrovni 2,8 %, takže odchylka je minimální.
Výzvou zůstává jádrová inflace, která podle očekávání zrychlila z 2,8 % na přibližně 3 % (přesné údaje budou zveřejněny příští týden). „Pokles jádrové inflace bude pravděpodobně velmi pozvolný, což je hlavní důvod, proč bankovní rada ČNB letos pravděpodobně sazby nesníží,“ uzavírá Kron.
Od června 2025 je novou ředitelkou lidských zdrojů společnosti Schneider Electric pro Českou republiku Pavla Frindtová. Ze své pozice bude zodpovídat za strategické řízení HR agendy, rozvoj zaměstnanců a podporu firemní kultury založené na hodnotách diverzity, inkluze a udržitelnosti, zaměří se také na práci se seniorními talenty, jejichž podíl na trhu práce bude v příštích letech dále narůstat. Součástí její agendy bude i naplňování cílů programu Global Pay Equity, který usiluje o dlouhodobé odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen. Schneider Electric se k této iniciativě připojil již v roce 2014, v České republice byl program spuštěn o tři roky později.
Do Schneider Electric přichází Pavla Frindtová s bohatými zkušenostmi z oblasti HR, které získala v předních telekomunikačních a technologických společnostech. Před svým nástupem působila jako Senior HR Business Partner ve společnosti T-Mobile, kde se zaměřovala na oblast IT a technologií. HR manažerskou pozici dříve zastávala také v technologické společnosti ABB a ve firmě Altran, což je přední český poskytovatel vývojových služeb pro automobilový průmysl.