Podle studie více než polovina investorů považuje faktory „E“, „S“ a „G“ za důležité při alokaci aktiv během příštích 18 měsíců. Pro investory je nejdůležitější faktor „E“, tedy životní prostředí (63 %), následuje „G“, řízení podnikání (58 %), a „S“, sociální oblast (51 %). Evropské a institucionální investoři nejvíce dbají na kritéria ESG při investování.
Podrobnější pohled na udržitelnost odhalil tři klíčová témata, která investory zajímají. Jedná se o dekarbonizaci, přechod na zelenější energii a ochranu přírodních zdrojů. To je pravděpodobně ovlivněno snahou o dosažení nulové uhlíkové stopy, která vychází jak ze strany investorů, tak z vládních nařízení. Na druhém místě z hlediska významu se nachází firemní transparentnost, což odráží zájem investorů o kvalitní řízení podnikání.
Nesnadné měření dopadu je největší překážkou při zeleném investování
ESG investování čelí několika bariérám, největší je nesnadné měření dopadu (68 %). Další významnou překážkou jsou měnící se nařízení (52 %), a v Asii také nedostatek kvalitních strategií a produktů (66 %) ve srovnání s Evropou (31 %).
Jenn-Hui Tan, Chief Sustainability Officer ve Fidelity International, uvedl: „Naše studie ukazuje, že investoři se zajímají o ESG. I když je udržitelné investování běžné, je třeba odstranit bariéry jako měření dopadu a získávání kvalitních dat. Také jednotnost nařízení zůstává problémem,“ říká a dále uvádí: „I nadále podporujeme zlepšení transparentnosti a standardizaci dat, včetně harmonizace globálních nařízení, která by napomohla zveřejňování informací užitečných pro rozhodování. Zasazujeme se také o postupy, které ukážou opravdové výsledky, aby investoři měli ke svému rozhodování co nejvíce informací.“
„V Asii naše studie zjistila, že dostupnost produktů stále zaostává za Evropou. Klíčovou oblastí, na kterou v Asii zaměřuje pozornost, je přechodné financování, které je podporováno národními přechodovými plány, a dále inovativními rámci a strukturami produktů. Předpokládáme, že to spustí větší produktovou inovaci, která zareaguje na rostoucí požadavky od klientů.“
Jak vytvářet pozitivní dopad
Investoři považují za nejefektivnější způsoby vytváření pozitivního dopadu: dopadové investování (59 %), vylučovací screening (52 %), individuální zapojení společností (44 %) a vládní politiku a regulaci (44 %). To ukazuje potřebu více faktorového přístupu k prosazování změn.
Jenn-Hui Tan k tomu dodává: „Věříme, že začlenění udržitelnosti do investičního průzkumu a sestavování portfolia je důležité, jelikož může ovlivnit dlouhodobé vytváření hodnoty a vést k lepším výsledkům pro klienty. Jakožto činný manažer a správce klientského kapitálu se podílíme na směřování k udržitelné ekonomice, která lépe zohledňuje systémová rizika, ale jak studie zdůrazňuje, neexistuje jediný způsob, jak toho dosáhnout. Proto věříme, že efektivní správa kombinuje vertikální, tematické a systémové přístupy.“
„I nadále zůstává pro toto odvětví výzvou měření a přiřazování dopadu. V rámci našeho závazku prosazovat smysluplné a měřitelné změny právě vyvíjíme vylepšené metody, abychom mohli lépe měřit hloubku a kvalitu našich činností na základě konkrétních cílů v průběhu času, což nám umožní podnikat kroky více založené na výsledcích.“
„Fidelity pokračuje v začleňování ESG do svého investičního portfolia, vyvíjí robustní udržitelný investiční rámec, a aktivně přispívá ke klíčových regulačním nástrojům jak na globální, tak místní úrovni. Fidelity se zaměřuje na čtyři systémová témata: ztráta přírody, klimatická změna, silné a efektivní řízení a sociální rozdíly, která řídí náš přístup aktivního zapojení,“ uzavírá Jenn-Hui Tan.