Výzva Aplikace II cílí na podporu firem, které se věnují digitálním inovacím a chtějí posunout své projekty na vyšší úroveň. Podporované oblasti zahrnují široké spektrum technologických řešení – od umělé inteligence a strojového učení, kybernetickou bezpečnost, komunikační a síťové technologie přes kvantové výpočty, fintech a digitální finance až po pokročilé technologie ve zdravotnictví, robotiku či čisté (nízkoemisní) technologie.
„Dotační podpora umožňuje firmám výrazně urychlit vývoj jejich softwarových řešení. Namísto toho, aby projekt trval 3–4 roky, mohou jej s dostatečnými finančními prostředky realizovat už za 2 roky. Dotace jim dává možnost zapojit více odborníků, specialistů a expertů v oboru, což je v oblasti IT a umělé inteligence klíčové,” říká Radek Uher, senior project manager z enovation. Právě mzdy špičkových specialistů dnes představují jednu z nejvyšších nákladových položek. „Pokud chce firma vyvinout skutečně inovativní a konkurenceschopný produkt, bez zkušených expertů se neobejde,” dodává Radek Uher. Díky dotační podpoře mohou firmy zajistit špičkové odborníky, urychlit vývoj a dostat svůj produkt či službu na trh výrazně rychleji.
Od startupů až po velké hráče
Na jeden projekt lze celkem získat dotaci až ve výši 50 milionů korun, přičemž každá firma může žádat o podporu maximálně na dva projekty. Výše podpory se odvíjí od velikosti firmy a realizace či nerealizace projektu v tzv. účinné spolupráci.
O dotaci mohou žádat firmy všech velikostí – malé startupy, střední podniky i velké společnosti. Podmínkou je pouze dvouletá účetní historie a doložení minimálně dvou uzavřených účetních období. Tato výzva je tedy příležitostí nejen pro etablované hráče v IT sektoru, ale také pro menší firmy a startupy, které hledají finanční podporu pro své projekty. Navíc každá z nich má šanci uspět, pokud její projekt přináší velmi inovativní digitální řešení a má vysoký potenciál pro vytváření dlouhodobé konkurenční výhody ČR. Propojení s výzkumnými organizacemi navíc může firmám pomoci nejen zvýšit dotaci, ale i zapojit další potřebné experty do projektu.
Posílení konkurenceschopnosti firem
Podpora softwarového vývoje prostřednictvím dotací má za cíl posílit inovační prostředí v České republice. Investice do vývoje přispívají k rozvoji technologií, které mají potenciál zlepšit efektivitu firem, snížit provozní náklady nebo otevřít nové obchodní příležitosti.
V posledních letech byla veřejná podpora vývoje softwarových řešení v Česku značně omezená. „Dlouho zde chyběla cílená podpora zaměřená přímo na vývoj softwarových řešení. IT firmy často narážely na to, že dotační programy nebyly zcela přizpůsobené jejich specifickým potřebám. Aplikace II proto představuje důležitý krok k podpoře inovací a posílení konkurenceschopnosti českých firem v oblasti vývoje digitálních řešení, a to především i na mezinárodním trhu,“ doplňuje Radek Uher.
Blíží se termín podání žádostí
Žádosti o dotaci lze podávat do 20. května 2025. Firmy se s podporou v celém procesu mohou obracet na poradenskou společnost enovation – od přípravy žádosti až po úspěšné čerpání dotace. „Pomáháme firmám nejen s žádostmi, ale i s celým procesem realizace projektů, abychom zajistili co nejvyšší šanci na úspěšné financování jejich projektů. V enovation máme již 18 let zkušeností a úspěšnost námi podaných projektů přesahuje 90 %. Našim klientům se tak snažíme poskytnout maximální možnou podporu,“ dodává Radek Uher.
Tato výzva je součástí Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK), který je hlavním nástrojem na podporu českých podnikatelů z fondů EU v období 2021–2027. Celková alokace programu OPTAK činí 81,5 miliardy korun.