Rozsáhlý výpadek elektřiny paralyzoval části Česka. Odborníci upozorňují na křehkost energetické rovnováhy

Sdílet

Energetická soustava
Autor: Arete Energy Transition (publikováno se svolením)
Jsou to zhruba dva měsíce, kdy Španělsko postihl rozsáhlý blackout. Dnes kolem poledne se podobná situace stala i v Česku, když nečekaný blackout ochromil Prahu a části Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje. Výpadek zasáhl dopravu, zejména pražské metro a tramvaje nebo vlaky, zastavil výtahy a ochromil provoz některých institucí a podniků. Podle ČEPS šlo o pokles napětí v části přenosové soustavy, který postihl osm rozvoden – pět z nich se podařilo zprovoznit během dvou hodin.

„Dnešní výpadek proudu ukázal, jak křehká může být rovnováha v přenosové soustavě,“ upozorňuje expertní konzultant pro energetické projekty ze společnosti Unicorn Grid Systems Pavel Kočica a dodává. „S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů a decentralizací je třeba počítat s tím, že podobné výpadky nejsou nemožné. Důležitá je schopnost reagovat v reálném čase a přístup k datům – právě zde sehrává digitalizace klíčovou roli.“

Podle investičního ředitele fondu ARETE Energy Transition Martina Pacovského blackout odhalil také zranitelnost systému v letních měsících. „Spotřeba v létě není rovnoměrná. Některé domácnosti jsou prázdné, jiné spotřebovávají maximum kvůli chlazení a domácím kancelářím. Výroba z fotovoltaiky může síť přetížit a při poruše, jaká nastala v pražské rozvodně, je systém rázem přetížen. To je jasný signál, že musíme více investovat do záložních zdrojů a flexibilního řízení,“ doplňuje.

Krizové plány

Z pohledu bezpečnosti zdůrazňuje nezbytnost krizové připravenosti firem i partner PwC pro oblast bezpečnosti Petr Špiřík: „Masivní výpadek proudu je jeden z nejčernějších krizových scénářů. Klíčové je mít připravené krizové plány, testovat je, efektivně komunikovat a ihned ověřit funkčnost klíčových procesů. V takové situaci nehledejme hned příčinu, důležité je zabránit dalším škodám a aktivovat krizový režim. Výhodu mají decentralizované týmy, které dokážou částečně fungovat i při výpadku v některé části sítě.“

Outstream Placeholder

Ačkoliv byl výpadek do několika hodin z velké části vyřešen, experti varují, že podobné události budou s vývojem energetiky pravděpodobnější. Vedle investic do infrastruktury je zásadní i důraz na připravenost institucí, podniků i domácností.

Cyber25 Early

Rezervy, pojištění i záloha

Ukazuje se, že masivní výpadek proudu jako ten dnešní je nejen technickým a provozním rizikem – ale také zásadním finančním ohrožením. CFO a finanční oddělení hrají klíčovou roli v tom, jak firma tyto situace zvládne, omezí ztráty a připraví se na budoucí výpadky.

Hrozí ČR blackout jako ve Španělsku? Přečtěte si také:

Hrozí ČR blackout jako ve Španělsku?

CFO by měli zajistit finanční rezervy a pojištění pro případ provozních výpadků a zároveň investovat do záložních zdrojů energie, aby minimalizovali rizika finančních ztrát. Klíčové je také mít připravený krizový plán s jasnou rolí finančního oddělení a pravidelně ho testovat.