ČSÚ dnes potvrdil, že spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech rekreace a kultura, bydlení a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu.
"Potvrzení meziroční červnové inflace na úrovni 2,9 %, tedy těsně v tolerančním pásmu kolem cílené inflace ČNB naznačuje, že bankovní rada prozatím setrvá ve svém postoji stabilizovat úrokové sazby na 3,5 %. Po měsících, kdy inflaci výrazně ovlivňovaly externí negativní vlivy jako celní války nebo geopolitické napětí na Ukrajině či Blízkém východě, lze říct, že o inflaci se nyní primárně rozhoduje doma," říká analytik PwC Dominik Kohut.
Hlavními proinflačními tlaky zůstávají podle něj zrychlená inflace ve službách zejména v rekreaci a kultuře, rostoucí výrobní ceny v zemědělství a potravinářství a také náklady na bydlení, které je dlouhodobě problematickou oblastí Česka. „Oblast bydlení přitom spolu s rozvolněnou fiskální politikou nejsou v rukou měnové politiky, ale vlády, jejíž další kroky jsou v letošním volebním roce a především po volbách složitě předvídatelné,“ uzavírá Kohut.
Vedení personálního oddělení společnosti Dachser Czech Republic se ujala Marie Sgariboldi Šedivcová, která se do Dachseru po dvou letech vrátila. Mezi její klíčové priority letos patří zavádění globálního HR informačního systému, nastavení systému práce s talenty ve společnosti a jejich rozvoj a v neposlední řadě implementace globálních HR projektů.
Marie Sgariboldi Šedivcová je absolventkou oboru Provoz a ekonomika na České zemědělské univerzitě v Praze. Svou kariéru v oblasti lidských zdrojů zahájila již během studií v personální agentuře zaměřené na headhunting. Poté působila na různých pozicích v oblasti HR především v logistických společnostech, kde získala cenné zkušenosti v práci s lidskými zdroji v tomto specifickém segmentu. V letech 2020 až 2022 působila v Dachser Czech Republic jako HR Manager a nyní se na stejnou pozici vrátila.
Stejně jako v květnu skončila míra nezaměstnanosti i v červnu na 4,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu výše než loni a fakticky jde o nejhorší výsledek od roku 2016. Sezonní práce, které v jarních měsících nezaměstnanost výrazně snižují, letos v celkových statistikách nejsou téměř vidět.
„Neznamená to však, že by se letos sezónní pozice neotevíraly, jen jejich efekt vykompenzovalo rychlejší propouštění zejména v průmyslu. Ten se totiž dál zbavuje zaměstnanců, i když jeho poslední výsledky signalizují stabilizaci,“ komentuje aktuální data ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek a dodává, že statistiku nových pracovních míst nemá smysl v tuto chvíli stále ještě hodnotit, protože není jasné, nakolik nové pozice skutečně vznikají, respektive kolik se jich vrací po předchozím vyčištění statistik. V každém případě podle Dufka stále platí, že volná pracovní místa jsou především tam, kde nejsou dostupní pracovníci a chybí tam, kde je výrazně více lidí bez práce. Nepřekvapuje proto jejich nedostatek v západních Čechách nebo na severní Moravě.
„Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, tak je evidentní, že trend růstu nezaměstnanosti začal už na podzim roku 2023. Pro konec roku můžeme počítat s nezaměstnaností na úrovni zhruba 4,5 %,“ uzavírá Dufek.
Direct Group oznámila příchod Davida Pěknice na pozici CEO Direct Technologies a zároveň i do role skupinového CTO. Do skupiny přináší více než dvacet let zkušeností z technologického prostředí, které sbíral ve firmách jako Tirecheck, T-Mobile, Košík.cz, Airbank, Fortuna Group, Trinity Bank nebo naposledy ve firmě BTL/Benemeat.
Ve své profesní dráze zastával řadu technologických i manažerských rolí, často se zaměřením na vývoj, škálování a strategické řízení inovací. Do Directu přichází ze své konzultantské role interim CTO a vedoucího výzkumu a vývoje, a to s vizí zrychlovat a zjednodušovat technologie a lépe je propojovat s byznysem. Ve své nové roli chce přispět k budování technologicky silné firmy, která má ambici být významným hráčem na celoevropském trhu.
Průmyslová produkce v květnu meziročně reálně vzrostla o 2,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,0 %.
Ačkoliv oficiální statistiky za duben ukazují na mírný meziroční růst průmyslové produkce, je to růst spíše kosmetický a reálná kondice českého průmyslu je složitější. Procento nesplácených úvěrů je sice nyní historicky nízké, na úrovni ani ne 2 %, v oblasti restrukturalizací ale vidíme problémy často dříve, než se to projeví ve statistikách.
"Řada krizového financování totiž už dnes probíhá alternativně mimo bankovní sektor. Navíc jsme velmi silně navázáni na ekonomický vývoj Německa, kde už dnes vidíme celou řadu problémů a kde průmyslová produkce zde aktuálně klesá, primárně v automobilovém průmyslu. Naše restrukturalizační týmy v Německu přitom mají už dnes vyprodané kapacity a víme, že problémy Německa nás zpravidla neminou zhruba s ročním zpožděním," dodává partner PwC a expert na restrukturalizace Petr Smutný s tím, že nejen u nás, ale v celé Evropě jsou dlouhodobě ve špatné kondici také ocelářství a další energeticky náročná odvětví, kde Evropa logicky nemůže konkurovat z pohledu energií výrazně levnějším lokalitám, ať už Blízkému východu nebo USA.
Podle dnešního odhadu Českého statistického úřadu inflace v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, což je mírně nad tržním odhadem, který činil 0,2 %. Meziročně se inflace zvýšila z 2,4 % na 2,9 %, a to v souladu s mediánovým odhadem trhu. „Nejvíce vzrostly ceny ve službách (+0,5 %), což pravděpodobně souvisí se sezonním růstem cen dovolených. Ceny potravin, alkoholu, tabáku i zboží vzrostly jen o 0,1 % a ceny energií se oproti květnu nezměnily,“ uvádí analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Rychlý nárůst inflace z dubnových 1,8 % na téměř 3 % (horní hranice tolerančního pásma ČNB) se může jevit jako nepříjemný. „Domníváme se však, že letošní lokální maximum bylo právě dosaženo a ve druhém pololetí inflace opět zamíří blíže ke 2 %,“ dodává Kron. ČNB v květnové prognóze předpokládala inflaci na úrovni 2,8 %, takže odchylka je minimální.
Výzvou zůstává jádrová inflace, která podle očekávání zrychlila z 2,8 % na přibližně 3 % (přesné údaje budou zveřejněny příští týden). „Pokles jádrové inflace bude pravděpodobně velmi pozvolný, což je hlavní důvod, proč bankovní rada ČNB letos pravděpodobně sazby nesníží,“ uzavírá Kron.
Od června 2025 je novou ředitelkou lidských zdrojů společnosti Schneider Electric pro Českou republiku Pavla Frindtová. Ze své pozice bude zodpovídat za strategické řízení HR agendy, rozvoj zaměstnanců a podporu firemní kultury založené na hodnotách diverzity, inkluze a udržitelnosti, zaměří se také na práci se seniorními talenty, jejichž podíl na trhu práce bude v příštích letech dále narůstat. Součástí její agendy bude i naplňování cílů programu Global Pay Equity, který usiluje o dlouhodobé odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen. Schneider Electric se k této iniciativě připojil již v roce 2014, v České republice byl program spuštěn o tři roky později.
Do Schneider Electric přichází Pavla Frindtová s bohatými zkušenostmi z oblasti HR, které získala v předních telekomunikačních a technologických společnostech. Před svým nástupem působila jako Senior HR Business Partner ve společnosti T-Mobile, kde se zaměřovala na oblast IT a technologií. HR manažerskou pozici dříve zastávala také v technologické společnosti ABB a ve firmě Altran, což je přední český poskytovatel vývojových služeb pro automobilový průmysl.
Od 1. července 2025 se novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny stává Ondřej Hák, který přebírá roli po Pavlu Čejkovi. Tato změna potvrzuje dlouhodobou strategii skupiny Raiffeisen těsněji propojit bankovní a stavební služby a posílit v oblasti financování bydlení.
Ondřej Hák působí ve skupině Raiffeisen tři roky, během nichž řídil transformaci retailového úvěrového segmentu a vedl hypoteční byznys. Nyní se ujímá vedení celé stavební spořitelny s cílem ještě více integrovat její činnost s bankovními službami a nabídnout klientům jednotné a srozumitelné řešení v oblasti bydlení. V nejbližší době se chce Hák zaměřit na sjednocení nabídky v oblasti bydlení a rozvoj dotačního poradenství. Zároveň chce posílit roli skupiny Raiffeisen jako důvěryhodného partnera pro dlouhodobé financování a posunout stavební spořitelnu do další etapy růstu.
Index nákupních manažerů PMI v českém průmyslu se poprvé po třech letech dostal na magickou hranici oddělující expanzi od recese, když se v červnu zvýšil ze 48 bodů na 50,2 bodu. Je to jistě dobrá zpráva, zvlášť když je podpořená informacemi o zvyšováním výroby i mírným růstem zakázek.
„Hlavním důvodem až nečekaně velkého zlepšení je kromě vyšší produkce i optimismus mezi podnikateli. Věří v další růst zakázek a celkové zlepšení situace v tomto největším tuzemském odvětví. A to je možná tak trochu i kamenem úrazu. Je otázkou, nakolik se jejich víra s ohledem na klesající konkurenceschopnost naplní,“ komentuje aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek s tím, že rozhodně nepřekvapuje, že i tak firmy zůstávají dál obezřetné a racionalizují, propouštějí, efektivněji řídí zásoby i cash-flow. K opravdovému boomu však potřebují více zahraničních objednávek, které zajistí prosperitu více než víra v lepší budoucnost.
V každém případě to vypadá, že druhý kvartál byl pro průmysl pozitivnějším obdobím, a proto by si za celý letošní rok mohl podle Dufka připsat nárůst okolo 1,5 procenta, i když ve vzduchu stále visí riziko obchodní války, které může snížit pouze efektivní vyjednávání bruselských úředníků v USA.
Společnost Geosan Development posílila nejvyšší vedení jmenováním Jana Krajči do nové pozice ředitele projektového oddělení. V této roli bude odpovídat za komplexní přípravu projektů od územního plánování až po finální realizaci. Jeho působnost zahrnuje územní a projektovou přípravu developerských projektů, technické a smluvní zajištění všech fází výstavby, supervizi dodržování smluvních závazků a kontrolu rozpočtového plnění ze strany zhotovitelů, jakož i koordinaci převzetí dokončených staveb a předání bytových jednotek novým majitelům.
Jan Krajča vystudoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, obor Pozemní stavby a architektura. Do Geosanu přichází s více než 25 lety zkušeností v oblasti projektového řízení a developmentu. Působil mimo jiné ve společnostech MS development/MSG holding, SPGroup či Palladio Progetti, kde zastával manažerské pozice v oblasti projektového řízení a věnoval se vedení rozsáhlých rezidenčních a komerčních projektů.
Podle zpřesněného odhadu statistického úřadu si česká ekonomika vedla v prvním čtvrtletí o něco lépe, než se původně předpokládalo. Meziročně si připsala 2,4 %, a to především zásluhou vyšší spotřeby domácností a zásob. Zpřesnění dokonce znamenalo mírné vylepšení výsledku HDP za loňský rok, kdy ekonomický růst dosáhl 1,1 %. „Ukazuje se, že v důsledku rychlého růstu mzdových nákladů meziročně poklesla ziskovost firem na zhruba 43 %. Současně došlo i ke snížení míry investic, protože firmy v časech nejisté poptávky a vysokých cen energií své investiční záměry dál odkládaly,“ komentuje data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Domácnosti si v prvním čtvrtletí finančně polepšily, ale přesto i nadále ve zvýšené míře spořily. Míra úspor byla sice nižší než před rokem, ale pořád přesahovala hranici 18 %. Data také ukazují zajímavý nárůst zaměstnanosti ve veřejném sektoru, kde v úvodu roku pracovalo o 13 tisíc lidí více než před rokem, celkově pak 965 tisíc, respektive 18 % zaměstnanců. Ještě před deseti lety to bylo o 132 tisíc lidí méně. Veřejný sektor tak průběžně vysával dlouhodobě napjatý trh práce a konkuroval soukromé sféře při nabírání zaměstnanců.
Aktuální data říkají, že je stále reálné, že růst letos dosáhne zhruba 2 %. „Hlavní vnější riziko, které jej může ohrozit představuje celní válka mezi USA a EU. V tuto chvíli je proto kritické, nakolik se podaří evropským vyjednávačům celou situaci zvládnout,“ uzavírá Dufek.
Za sebou má úspěšné působení v Amazonu, kde otevíral první automatizovaný sklad v Česku, který se mu povedlo se svým týmem dostat mezi TOP 3 nejlepší robotické budovy Amazonu na světě. Zároveň si přináší několikaleté prodejní zkušenosti z manažerských pozic v IKEA a Lidlu. V IKEA byl coby Country Manager zodpovědný za prodej kuchyní a obývacích pokojů nejen na českém trhu, ale také v Maďarsku a na Slovensku.
A právě tyto zkušenosti chce nyní zúročit v Knihobotu, který jej oslovil nejen svým posláním, smyslem a přesahem, ale i obrovskou energií, kterou podle Trhlíka firma disponuje. V Knihobotu přebírá odpovědnost za řízení a rozvoj provozu na pozici Fulfillment Center Managera. Jeho misí je podpořit téměř 100% roční růst firmy tím, že přinese do procesů efektivitu a ještě větší důraz na kvalitu. Na starost bude mít provoz fulfillment center na Kolbenově a v Hostivaři, ze kterých Knihobot obsluhuje celý svět.
Podle očekávání dnes bankovní rada ČNB ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu beze změny. Dvoutýdenní repo tak zůstává na úrovni 3,50 %, a je tak o 150 bazických bodů výše než obdobná sazba ECB. Na druhou stranu výrazně níže než sazby maďarské a polské centrální banky nebo amerického Fedu.
„Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové politiky. Tato pauza ve snižování sazeb má své opodstatnění. Inflace je sice blízko cíle, ale jen díky zlevňování PHM a energií. Inflace naproti tomu vůbec nezpomaluje ve službách a stále více je patrná i na realitním trhu,“ komentuje dnešní rozhodnutí hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
ČNB si podle něj přestávkou vytvořila prostor na vyhodnocení dosavadního měnového uvolňování a kdykoliv se může ke snižování úrokových sazeb vrátit. „Třeba už v srpnu, kdy by už mělo být jasné, jestli se evropským vyjednavačům podařilo dojednat rozumnou obchodní dohodu s USA. Zklidnit by se mohly do té doby i komoditní trhy. K dispozici budou v té době i první odhady úrody, a tedy i relevantnější výhled cen potravin pro zbytek roku,“ uzavírá Dufek s tím, že pro korunu je ponechání sazeb na stávající úrovni pozitivní zprávou, protože úrokový diferenciál, o který se česká měna opírá, se prozatím nemění.
Do klíčové role provozního ředitele (Chief Operating Officer) ve společnosti Mailstep nastupuje David Vantuch. Svou více než pětiletou zkušenost z logistiky, fulfillmentu a procesního řízení přináší z Rohlik.cz, kde vedl provozy včetně moderních distribučních center, podílel se na strategických změnách a stál u zásadních inovací provozu.
V Mailstepu bude Vantuch zodpovědný za kompletní provozní řízení, včetně plánování automatizačních kroků, zefektivnění vnitřních procesů a důsledné propojení provozu s ostatními týmy. Zásadní důraz bude klást také na budování otevřené firemní kultury a podporu týmové spolupráce.
Mailstep patří mezi největší poskytovatele fulfillmentových služeb v Česku. Provozuje více než 58 000 m² skladových prostor v Horních Počernicích a Ústí nad Labem a obsluhuje přes 200 e-shopů – od menších a středních prodejců až po známé hráče české e-commerce jako Aktin, Top4Sport nebo FABINI.
Jakub Mazal nastupuje do Slevomat Group na pozici Chief Revenue Officer. Jeho cílem je přinášet zákazníkům Slevomatu ty nejlepší nabídky jak z oblasti lokálních zážitků, tak cestování. V oblasti obchodního rozvoje a růstu se pohybuje už více než 12 let.
Zkušenosti získal v dynamickém prostředí startupů i mezinárodních společnostech. Poslední tři roky byl ředitelem růstu firmy ve společnosti Liftago, předtím působil pět let ve společnosti Google jako konzultant růstu a rozvoje firemních partnerů.
ČSÚ dnes potvrdil, že spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech rekreace a kultura, bydlení a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu.
"Potvrzení meziroční červnové inflace na úrovni 2,9 %, tedy těsně v tolerančním pásmu kolem cílené inflace ČNB naznačuje, že bankovní rada prozatím setrvá ve svém postoji stabilizovat úrokové sazby na 3,5 %. Po měsících, kdy inflaci výrazně ovlivňovaly externí negativní vlivy jako celní války nebo geopolitické napětí na Ukrajině či Blízkém východě, lze říct, že o inflaci se nyní primárně rozhoduje doma," říká analytik PwC Dominik Kohut.
Hlavními proinflačními tlaky zůstávají podle něj zrychlená inflace ve službách zejména v rekreaci a kultuře, rostoucí výrobní ceny v zemědělství a potravinářství a také náklady na bydlení, které je dlouhodobě problematickou oblastí Česka. „Oblast bydlení přitom spolu s rozvolněnou fiskální politikou nejsou v rukou měnové politiky, ale vlády, jejíž další kroky jsou v letošním volebním roce a především po volbách složitě předvídatelné,“ uzavírá Kohut.
Vedení personálního oddělení společnosti Dachser Czech Republic se ujala Marie Sgariboldi Šedivcová, která se do Dachseru po dvou letech vrátila. Mezi její klíčové priority letos patří zavádění globálního HR informačního systému, nastavení systému práce s talenty ve společnosti a jejich rozvoj a v neposlední řadě implementace globálních HR projektů.
Marie Sgariboldi Šedivcová je absolventkou oboru Provoz a ekonomika na České zemědělské univerzitě v Praze. Svou kariéru v oblasti lidských zdrojů zahájila již během studií v personální agentuře zaměřené na headhunting. Poté působila na různých pozicích v oblasti HR především v logistických společnostech, kde získala cenné zkušenosti v práci s lidskými zdroji v tomto specifickém segmentu. V letech 2020 až 2022 působila v Dachser Czech Republic jako HR Manager a nyní se na stejnou pozici vrátila.
Stejně jako v květnu skončila míra nezaměstnanosti i v červnu na 4,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu výše než loni a fakticky jde o nejhorší výsledek od roku 2016. Sezonní práce, které v jarních měsících nezaměstnanost výrazně snižují, letos v celkových statistikách nejsou téměř vidět.
„Neznamená to však, že by se letos sezónní pozice neotevíraly, jen jejich efekt vykompenzovalo rychlejší propouštění zejména v průmyslu. Ten se totiž dál zbavuje zaměstnanců, i když jeho poslední výsledky signalizují stabilizaci,“ komentuje aktuální data ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek a dodává, že statistiku nových pracovních míst nemá smysl v tuto chvíli stále ještě hodnotit, protože není jasné, nakolik nové pozice skutečně vznikají, respektive kolik se jich vrací po předchozím vyčištění statistik. V každém případě podle Dufka stále platí, že volná pracovní místa jsou především tam, kde nejsou dostupní pracovníci a chybí tam, kde je výrazně více lidí bez práce. Nepřekvapuje proto jejich nedostatek v západních Čechách nebo na severní Moravě.
„Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, tak je evidentní, že trend růstu nezaměstnanosti začal už na podzim roku 2023. Pro konec roku můžeme počítat s nezaměstnaností na úrovni zhruba 4,5 %,“ uzavírá Dufek.
Direct Group oznámila příchod Davida Pěknice na pozici CEO Direct Technologies a zároveň i do role skupinového CTO. Do skupiny přináší více než dvacet let zkušeností z technologického prostředí, které sbíral ve firmách jako Tirecheck, T-Mobile, Košík.cz, Airbank, Fortuna Group, Trinity Bank nebo naposledy ve firmě BTL/Benemeat.
Ve své profesní dráze zastával řadu technologických i manažerských rolí, často se zaměřením na vývoj, škálování a strategické řízení inovací. Do Directu přichází ze své konzultantské role interim CTO a vedoucího výzkumu a vývoje, a to s vizí zrychlovat a zjednodušovat technologie a lépe je propojovat s byznysem. Ve své nové roli chce přispět k budování technologicky silné firmy, která má ambici být významným hráčem na celoevropském trhu.
Průmyslová produkce v květnu meziročně reálně vzrostla o 2,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,0 %.
Ačkoliv oficiální statistiky za duben ukazují na mírný meziroční růst průmyslové produkce, je to růst spíše kosmetický a reálná kondice českého průmyslu je složitější. Procento nesplácených úvěrů je sice nyní historicky nízké, na úrovni ani ne 2 %, v oblasti restrukturalizací ale vidíme problémy často dříve, než se to projeví ve statistikách.
"Řada krizového financování totiž už dnes probíhá alternativně mimo bankovní sektor. Navíc jsme velmi silně navázáni na ekonomický vývoj Německa, kde už dnes vidíme celou řadu problémů a kde průmyslová produkce zde aktuálně klesá, primárně v automobilovém průmyslu. Naše restrukturalizační týmy v Německu přitom mají už dnes vyprodané kapacity a víme, že problémy Německa nás zpravidla neminou zhruba s ročním zpožděním," dodává partner PwC a expert na restrukturalizace Petr Smutný s tím, že nejen u nás, ale v celé Evropě jsou dlouhodobě ve špatné kondici také ocelářství a další energeticky náročná odvětví, kde Evropa logicky nemůže konkurovat z pohledu energií výrazně levnějším lokalitám, ať už Blízkému východu nebo USA.