Samsung: Zotavení z přechodu na letní čas může trvat i tři týdny

30. 3. 2025

Sdílet

Průzkum
Autor: Samsung dle Ipsos
V neděli 30. března jsme se opět přepnuli na letní čas. Podle březnového průzkumu společnosti Samsung však střídání času nevyhovuje téměř 68 % populace v Česku a globální data uživatelů služby Samsung Health navíc ukazují, že změna času způsobuje narušení spánkových návyků, a to zvláště u mladých.

Cítíte se unavenější, když se hodiny posunou na letní čas? Nejste sami. Potvrzují to hned dva průzkumy, které provedla společnost Samsung – jeden globální, druhý se týkal dat přímo z České republiky.

Samsung Health: Letní čas si vybírá daň na spánku, nejvíc u mladých

Ačkoli se může zdát, že ztráta jedné hodiny v noci na letní čas je zanedbatelná, zkoumání spánkových návyků celosvětových uživatelů služby Samsung Health z USA, Kanady a víc než 40 evropských zemí odhalilo vlnový efekt změny času, který způsobuje několikatýdenní narušení spánkových návyků a kupodivu nejvíce postihuje mladší věkové skupiny. Uživatelé usínali průměrně o 33 minut později než předchozí noc a probouzeli se o 19 minut dřív. Kromě toho byl ukazatel Skóre spánku – vypočtený na základě hodnocení celkové doby spánku, doby bdění, spánkového cyklu a fyzické a duševní regenerace – nejhorší několik týdnů po přechodu na letní čas a opět se ukázalo, že nejvíc postiženi byli lidé ve věku 20 let.

Česko: 64 % z nás nespí dobře, střídání času nevyhovuje téměř 68 % populace

Podle průzkumu v České republice, který v březnu 2025 pro Samsung provedla společnost Ipsos, Češi obecně nemají kvalitní spánek – 64 % dotazovaných by svůj spánek oznámkovalo trojkou nebo hůř. Střídání času pak nevyhovuje 67,6 % dotazovaných. Ženy jsou změnou času ovlivněny víc než muži. Na 47 % žen totiž uvedlo, že se jim po změně času hůř spí, zatímco u mužů to bylo 35,6 %. Podobný rozdíl je i v hodnocení psychické pohody, kterou změna času negativně ovlivňuje 40,7 % žen oproti 28,5 % mužů. Ženy také říkají, že po změně času jsou víc unavené (58,2 % žen a 45,3 % mužů). Jako nejhorší negativní vliv změny času hodnotí Češi rozhození biorytmu (42 %).

Letní čas u Čechů jasně vede, ale rána jsou mnohem drsnější

Až 63,7 % respondentů preferuje letní čas. Jeho největší výhodou je podle lidí fakt, že je déle světlo a po práci si ještě můžou užít den – třeba na zahradě nebo na procházce. Naopak zimní čas je příjemnější ráno, protože se lépe vstává. „Víc mi vyhovuje letní čas, ale samotná změna času na mě působí hodně negativně, trvá mi tak dva týdny, než si na něj zvyknu,” uvádí jeden z respondentů, čímž nepřímo potvrzuje i data z globální platformy Samsung Health. „Po změně času na letní mi trvá dobře dva měsíce, než se mi upraví spánek tak, abych se probudil ráno čerstvý,“ říká z vlastní zkušenosti Milan Loucký, šéfredaktor projektu CFOtrends. „A začalo hned dneska. Normálně vstávám v osm, ale dnes jsem se probudil už v sedm hodin a už nezabral. To je dokonce o dvě hodiny dříve oproti SEČ, než se normálně před zvukem budíku probouzím. S narůstajícím věkem se tato zkušenost čím dál tím víc prohlubuje. Považuji změnu času za naprosto zbytečnou a přitěžující věc, především (nejen) pro můj biorytmus, na který jsem léta zvyklý. Nejsem ale sám, jak jsem zjistil. Změny času považuji za naprostou hloupost, protože v době, kdy se snažíme lidem nabídnout co největší pohodu v jejich životě, dvakrát v roce jim drsně změníme čas i dobu vstávání.“

Užitečné tipy, jak se s pomocí Samsung Health lépe vyspat a rychleji se zotavit

Podle dat z aplikace Samsung Health přechod na letní čas zjevně ovlivňuje spánkový režim všech věkových skupin ještě dlouho po této změně. Samsung proto uvádí užitečné tipy, jak využít technologie k lepšímu zotavení.

●            Vylaďte si prostředí pro spaní

Služba Samsung Health nabídne funkci Sleep Environment Report, která dokáže s využitím dalších zařízení Samsung a ekosystému SmartThings zanalyzovat klíčové faktory prostředí ovlivňující kvalitu spánku, včetně teploty, vlhkosti, CO2 a osvětlení. Díky tomu můžete snadno optimalizovat podmínky v místnosti pro lepší noční odpočinek.

●            Změřte si aktivity a energetické skóre

Aplikace Samsung Health také přinese vylepšení funkce Energy skóre , která je ukazatelem toho, kolik energie uživatelé během dne vydají. Kromě spánku a srdeční frekvence vám změří i nový faktor – Konzistenci aktivity – a pomůže porozumět vašemu celkovému stavu podrobněji díky vyhodnocení úrovní aktivity za poslední čtyři týdny.

Cyber25 Early

●            Trénujte spánek

Funkce Trénink spánku bude sledovat váš spánkový režim po dobu sedmi dní a na základě výsledků vám přidělí tzv. spánkové zvíře. Díky personalizovanému koučovacímu programu si vytvoříte zdravé návyky a rutinu, které vás pozitivně nasměrují k dosažení vašich spánkových cílů.

„Na změně času mi nejvíce vadí to, že dvakrát do roka se totálně změní můj biorytmus, musím přestavit hodiny na budíku a na sporáku. Myslím, že bychom se konečně měli rozhodnout, jaký čas si zvolíme, zda SEČ nebo LČ, a ten jednou pro vždy nastavit a čímž zkvalitníme lidem život, protože 68 % Čechů se podle průzkumu Samsungu tyto změny dotýkají. A to není málo. Myslím, že by se mělo konat referendum, jaký čas zvolit a ten jednou provždy nastavit. To ale není otázka pro EU, ale pro každý stát EU,“ uzavírá Loucký. „Podle mě by to nebyl problém, protože, pokud by se rozhodlo, že Evropa nebude dvakrát do roka měnit čas, může se ve zmíněných jízdních řádech nastavit, že třeba Němci mají +1 hodinu a třeba v České republice vše zůstává na SEČ. Elektronické jízdní řády by pak automaticky přepočítávaly, kdy a kde vlak pojede podle lokálního nastavení v zemi používaného času. Tohle by byl ten nejmenší problém.“