E-mail: | dmytro (zavináč) solvid (tečka) co (tečka) uk |
---|
Index nákupních manažerů PMI v českém průmyslu se poprvé po třech letech dostal na magickou hranici oddělující expanzi od recese, když se v červnu zvýšil ze 48 bodů na 50,2 bodu. Je to jistě dobrá zpráva, zvlášť když je podpořená informacemi o zvyšováním výroby i mírným růstem zakázek.
„Hlavním důvodem až nečekaně velkého zlepšení je kromě vyšší produkce i optimismus mezi podnikateli. Věří v další růst zakázek a celkové zlepšení situace v tomto největším tuzemském odvětví. A to je možná tak trochu i kamenem úrazu. Je otázkou, nakolik se jejich víra s ohledem na klesající konkurenceschopnost naplní,“ komentuje aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek s tím, že rozhodně nepřekvapuje, že i tak firmy zůstávají dál obezřetné a racionalizují, propouštějí, efektivněji řídí zásoby i cash-flow. K opravdovému boomu však potřebují více zahraničních objednávek, které zajistí prosperitu více než víra v lepší budoucnost.
V každém případě to vypadá, že druhý kvartál byl pro průmysl pozitivnějším obdobím, a proto by si za celý letošní rok mohl podle Dufka připsat nárůst okolo 1,5 procenta, i když ve vzduchu stále visí riziko obchodní války, které může snížit pouze efektivní vyjednávání bruselských úředníků v USA.
Společnost Geosan Development posílila nejvyšší vedení jmenováním Jana Krajči do nové pozice ředitele projektového oddělení. V této roli bude odpovídat za komplexní přípravu projektů od územního plánování až po finální realizaci. Jeho působnost zahrnuje územní a projektovou přípravu developerských projektů, technické a smluvní zajištění všech fází výstavby, supervizi dodržování smluvních závazků a kontrolu rozpočtového plnění ze strany zhotovitelů, jakož i koordinaci převzetí dokončených staveb a předání bytových jednotek novým majitelům.
Jan Krajča vystudoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, obor Pozemní stavby a architektura. Do Geosanu přichází s více než 25 lety zkušeností v oblasti projektového řízení a developmentu. Působil mimo jiné ve společnostech MS development/MSG holding, SPGroup či Palladio Progetti, kde zastával manažerské pozice v oblasti projektového řízení a věnoval se vedení rozsáhlých rezidenčních a komerčních projektů.
Podle zpřesněného odhadu statistického úřadu si česká ekonomika vedla v prvním čtvrtletí o něco lépe, než se původně předpokládalo. Meziročně si připsala 2,4 %, a to především zásluhou vyšší spotřeby domácností a zásob. Zpřesnění dokonce znamenalo mírné vylepšení výsledku HDP za loňský rok, kdy ekonomický růst dosáhl 1,1 %. „Ukazuje se, že v důsledku rychlého růstu mzdových nákladů meziročně poklesla ziskovost firem na zhruba 43 %. Současně došlo i ke snížení míry investic, protože firmy v časech nejisté poptávky a vysokých cen energií své investiční záměry dál odkládaly,“ komentuje data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Domácnosti si v prvním čtvrtletí finančně polepšily, ale přesto i nadále ve zvýšené míře spořily. Míra úspor byla sice nižší než před rokem, ale pořád přesahovala hranici 18 %. Data také ukazují zajímavý nárůst zaměstnanosti ve veřejném sektoru, kde v úvodu roku pracovalo o 13 tisíc lidí více než před rokem, celkově pak 965 tisíc, respektive 18 % zaměstnanců. Ještě před deseti lety to bylo o 132 tisíc lidí méně. Veřejný sektor tak průběžně vysával dlouhodobě napjatý trh práce a konkuroval soukromé sféře při nabírání zaměstnanců.
Aktuální data říkají, že je stále reálné, že růst letos dosáhne zhruba 2 %. „Hlavní vnější riziko, které jej může ohrozit představuje celní válka mezi USA a EU. V tuto chvíli je proto kritické, nakolik se podaří evropským vyjednávačům celou situaci zvládnout,“ uzavírá Dufek.
Za sebou má úspěšné působení v Amazonu, kde otevíral první automatizovaný sklad v Česku, který se mu povedlo se svým týmem dostat mezi TOP 3 nejlepší robotické budovy Amazonu na světě. Zároveň si přináší několikaleté prodejní zkušenosti z manažerských pozic v IKEA a Lidlu. V IKEA byl coby Country Manager zodpovědný za prodej kuchyní a obývacích pokojů nejen na českém trhu, ale také v Maďarsku a na Slovensku.
A právě tyto zkušenosti chce nyní zúročit v Knihobotu, který jej oslovil nejen svým posláním, smyslem a přesahem, ale i obrovskou energií, kterou podle Trhlíka firma disponuje. V Knihobotu přebírá odpovědnost za řízení a rozvoj provozu na pozici Fulfillment Center Managera. Jeho misí je podpořit téměř 100% roční růst firmy tím, že přinese do procesů efektivitu a ještě větší důraz na kvalitu. Na starost bude mít provoz fulfillment center na Kolbenově a v Hostivaři, ze kterých Knihobot obsluhuje celý svět.
Podle očekávání dnes bankovní rada ČNB ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu beze změny. Dvoutýdenní repo tak zůstává na úrovni 3,50 %, a je tak o 150 bazických bodů výše než obdobná sazba ECB. Na druhou stranu výrazně níže než sazby maďarské a polské centrální banky nebo amerického Fedu.
„Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové politiky. Tato pauza ve snižování sazeb má své opodstatnění. Inflace je sice blízko cíle, ale jen díky zlevňování PHM a energií. Inflace naproti tomu vůbec nezpomaluje ve službách a stále více je patrná i na realitním trhu,“ komentuje dnešní rozhodnutí hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
ČNB si podle něj přestávkou vytvořila prostor na vyhodnocení dosavadního měnového uvolňování a kdykoliv se může ke snižování úrokových sazeb vrátit. „Třeba už v srpnu, kdy by už mělo být jasné, jestli se evropským vyjednavačům podařilo dojednat rozumnou obchodní dohodu s USA. Zklidnit by se mohly do té doby i komoditní trhy. K dispozici budou v té době i první odhady úrody, a tedy i relevantnější výhled cen potravin pro zbytek roku,“ uzavírá Dufek s tím, že pro korunu je ponechání sazeb na stávající úrovni pozitivní zprávou, protože úrokový diferenciál, o který se česká měna opírá, se prozatím nemění.