Chcete dostávat přehled aktuálních článků svého oblíbeného serveru? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Stačí pouze zadat mailovou adresu.
Objednat si můžete týdenní přehled článků.
Zasílání je možné kdykoliv zrušit.
Objednáním přehledu souhlasíte s tím, že součástí rozesílaných mailů mohou být i reklamní sdělení.
Od 1. července 2025 se novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny stává Ondřej Hák, který přebírá roli po Pavlu Čejkovi. Tato změna potvrzuje dlouhodobou strategii skupiny Raiffeisen těsněji propojit bankovní a stavební služby a posílit v oblasti financování bydlení.
Ondřej Hák působí ve skupině Raiffeisen tři roky, během nichž řídil transformaci retailového úvěrového segmentu a vedl hypoteční byznys. Nyní se ujímá vedení celé stavební spořitelny s cílem ještě více integrovat její činnost s bankovními službami a nabídnout klientům jednotné a srozumitelné řešení v oblasti bydlení. V nejbližší době se chce Hák zaměřit na sjednocení nabídky v oblasti bydlení a rozvoj dotačního poradenství. Zároveň chce posílit roli skupiny Raiffeisen jako důvěryhodného partnera pro dlouhodobé financování a posunout stavební spořitelnu do další etapy růstu.
Index nákupních manažerů PMI v českém průmyslu se poprvé po třech letech dostal na magickou hranici oddělující expanzi od recese, když se v červnu zvýšil ze 48 bodů na 50,2 bodu. Je to jistě dobrá zpráva, zvlášť když je podpořená informacemi o zvyšováním výroby i mírným růstem zakázek.
„Hlavním důvodem až nečekaně velkého zlepšení je kromě vyšší produkce i optimismus mezi podnikateli. Věří v další růst zakázek a celkové zlepšení situace v tomto největším tuzemském odvětví. A to je možná tak trochu i kamenem úrazu. Je otázkou, nakolik se jejich víra s ohledem na klesající konkurenceschopnost naplní,“ komentuje aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek s tím, že rozhodně nepřekvapuje, že i tak firmy zůstávají dál obezřetné a racionalizují, propouštějí, efektivněji řídí zásoby i cash-flow. K opravdovému boomu však potřebují více zahraničních objednávek, které zajistí prosperitu více než víra v lepší budoucnost.
V každém případě to vypadá, že druhý kvartál byl pro průmysl pozitivnějším obdobím, a proto by si za celý letošní rok mohl podle Dufka připsat nárůst okolo 1,5 procenta, i když ve vzduchu stále visí riziko obchodní války, které může snížit pouze efektivní vyjednávání bruselských úředníků v USA.
Společnost Geosan Development posílila nejvyšší vedení jmenováním Jana Krajči do nové pozice ředitele projektového oddělení. V této roli bude odpovídat za komplexní přípravu projektů od územního plánování až po finální realizaci. Jeho působnost zahrnuje územní a projektovou přípravu developerských projektů, technické a smluvní zajištění všech fází výstavby, supervizi dodržování smluvních závazků a kontrolu rozpočtového plnění ze strany zhotovitelů, jakož i koordinaci převzetí dokončených staveb a předání bytových jednotek novým majitelům.
Jan Krajča vystudoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, obor Pozemní stavby a architektura. Do Geosanu přichází s více než 25 lety zkušeností v oblasti projektového řízení a developmentu. Působil mimo jiné ve společnostech MS development/MSG holding, SPGroup či Palladio Progetti, kde zastával manažerské pozice v oblasti projektového řízení a věnoval se vedení rozsáhlých rezidenčních a komerčních projektů.
Podle zpřesněného odhadu statistického úřadu si česká ekonomika vedla v prvním čtvrtletí o něco lépe, než se původně předpokládalo. Meziročně si připsala 2,4 %, a to především zásluhou vyšší spotřeby domácností a zásob. Zpřesnění dokonce znamenalo mírné vylepšení výsledku HDP za loňský rok, kdy ekonomický růst dosáhl 1,1 %. „Ukazuje se, že v důsledku rychlého růstu mzdových nákladů meziročně poklesla ziskovost firem na zhruba 43 %. Současně došlo i ke snížení míry investic, protože firmy v časech nejisté poptávky a vysokých cen energií své investiční záměry dál odkládaly,“ komentuje data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Domácnosti si v prvním čtvrtletí finančně polepšily, ale přesto i nadále ve zvýšené míře spořily. Míra úspor byla sice nižší než před rokem, ale pořád přesahovala hranici 18 %. Data také ukazují zajímavý nárůst zaměstnanosti ve veřejném sektoru, kde v úvodu roku pracovalo o 13 tisíc lidí více než před rokem, celkově pak 965 tisíc, respektive 18 % zaměstnanců. Ještě před deseti lety to bylo o 132 tisíc lidí méně. Veřejný sektor tak průběžně vysával dlouhodobě napjatý trh práce a konkuroval soukromé sféře při nabírání zaměstnanců.
Aktuální data říkají, že je stále reálné, že růst letos dosáhne zhruba 2 %. „Hlavní vnější riziko, které jej může ohrozit představuje celní válka mezi USA a EU. V tuto chvíli je proto kritické, nakolik se podaří evropským vyjednávačům celou situaci zvládnout,“ uzavírá Dufek.
Za sebou má úspěšné působení v Amazonu, kde otevíral první automatizovaný sklad v Česku, který se mu povedlo se svým týmem dostat mezi TOP 3 nejlepší robotické budovy Amazonu na světě. Zároveň si přináší několikaleté prodejní zkušenosti z manažerských pozic v IKEA a Lidlu. V IKEA byl coby Country Manager zodpovědný za prodej kuchyní a obývacích pokojů nejen na českém trhu, ale také v Maďarsku a na Slovensku.
A právě tyto zkušenosti chce nyní zúročit v Knihobotu, který jej oslovil nejen svým posláním, smyslem a přesahem, ale i obrovskou energií, kterou podle Trhlíka firma disponuje. V Knihobotu přebírá odpovědnost za řízení a rozvoj provozu na pozici Fulfillment Center Managera. Jeho misí je podpořit téměř 100% roční růst firmy tím, že přinese do procesů efektivitu a ještě větší důraz na kvalitu. Na starost bude mít provoz fulfillment center na Kolbenově a v Hostivaři, ze kterých Knihobot obsluhuje celý svět.