Růst tuzemské ekonomiky letos překonává průměr EU a to se, navzdory nepříznivé geopolitické situaci ve světě, příznivě odráží na zájmu podnikatelů rozjíždět další projekty. V prvním pololetí bylo v ČR registrováno 16 821 nových firem, což je meziročně o devět procent více a nejvíc od roku 2017. Z celkového počtu je 16 391 společností s ručením omezeným a 430 akciových společností. Polovina z nově registrovaných firem má sídlo v Praze, s odstupem následuje Jihomoravský kraj (16 %) a s 6,5 % shodně Moravskoslezský a Středočeský kraj.
Celkový počet společností v ČR tak podle dat Dun & Bradstreet vzrostl na 585 168, z toho 557 894 společností s ručením omezeným a 27 274 akciových společností. Přestože letos vzniklo 16 821 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil o 8 526.
„To znamená, že stále pokračuje pročišťování podnikatelské základny, kdy vzniká a zaniká velké množství subjektů. Na dvě nové firmy připadá jedna zrušená,“ uvádí předsedkyně představenstva české pobočky Dun & Bradstreet Kateřina Klosová a dodává: „Loni podnikatelé založili téměř 31 tisíc nových firem, což byl třetí nejvyšší počet za posledních dvacet let. Úspěšnější byly jen roky 2017 a 2018. Data za první pololetí 2025 naznačují, že by dosavadní rekordy mohly letos padnout.“
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2024 meziročně vzrostla o 7 % na 94 tisíc korun. V Praze přitom překročila stotisícovou hranici. Nůžky mezi mzdovou a platovou sférou se u těchto specialistů i nadále výrazně rozevírají.
Mezi ICT odborníky hrají klíčovou roli specialisté, kam patří především analytici a vývojáři softwaru. Ti jak v Česku, tak v celé EU představují přibližně polovinu ze všech ICT odborníků. Na celkové zaměstnanosti u nás se tito ICT specialisté podíleli 2,4 %. Ze zemí EU byl tento podíl nejvyšší ve Švédsku (5,5 %), naopak nejnižší byl v Řecku a v Itálii, a to okolo 1 %. Za posledních deset let se v Česku počet specialistů zdvojnásobil na 122 tisíc, přičemž přibližně devět z deseti z nich jsou muži. Podíl žen na těchto pozicích je v Česku jeden z nejnižších v EU.
Výdělky ICT specialistů se dlouhodobě pohybují vysoko nad průměrnou mzdou. „V roce 2024 průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů vzrostla o 6 173 korun na 94 197 korun. Z hlediska regionálního pohledu nejvíce vydělávali tito specialisté v Praze, a to v průměru 106 tisíc korun hrubého měsíčně. Je to o téměř 20 tisíc více než ve druhém Zlínském kraji,“ říká Markéta Pištorová z ČSÚ.
IT společnost OKsystem oznámila akvizici 65% podílu ve firmě Sense4code, která vyvíjí moderní vzdělávací platformu Scormium. Propojení obou firem představuje strategický krok, který umožní další rozvoj této platformy a zároveň rozšíření produktového portfolia OKsystemu v oblasti vzdělávání, školení a rozvoje talentů.
SaaS platformu Scormium dnes využívají firmy jako Decathlon, Tipsport, KION Group, Česká spořitelna, Linet nebo Plzeňský Prazdroj pro školení zaměstnanců, zákazníků i obchodních partnerů. Za poslední tři roky se měsíční opakované tržby platformy zvýšily o více než 500 % a produkt se posouvá od klasického LMS (Learning Management System) k modernímu pojetí LXP (Learning Experience Platform).
Pro OKsystem je vstup do Sense4code součástí dlouhodobé strategie rozvoje produktového portfolia se zaměřením na digitalizaci procesů ve firmách na českém trhu i v zahraničí. Obě společnosti sdílejí důraz na kvalitu, uživatelskou hodnotu i praktické využití nejmodernějších technologií. Vzájemně se doplňují i hlavní produkty aktuální nabídky obou společností – personální systém OKbase a platforma Scormium, které se již dnes pravidelně potkávají u společných zákazníků.
Dnes zveřejněný výsledek červnových výrobních cen potvrdil rozdílnou inflační dynamiku v jednotlivých sektorech. Zatímco ceny v průmyslu pokračují v meziročním poklesu o 0,7 %, ceny v zemědělství nadále svižně rostou, a to 13,4% tempem. Ceny stavebních prací zvolnily růst na 2,9 %, tržní služby byly meziročně dražší o 4,2 %.
Ceny v průmyslu poklesly v meziročním i meziměsíčním srovnání pátý měsíc v řadě, zejména zásluhou levnějších energií. Svou roli ale nadále sehrává i slabší poptávka po průmyslovém zboží, jež zatím brání výraznějšímu oživení tuzemského zpracovatelského sektoru. "Poslední data nicméně naznačují jeho stabilizaci a lehký optimismus k nejbližším měsícům. Negativním rizikem je ale v tomto ohledu hrozba 30% amerických cel, jejichž platnost byla odložena na začátek srpna. My nadále věříme, že ze strany amerického prezidenta jde o vyjednávací taktiku a finální dohoda bude zahrnovat nižší celní sazbu," uvádí hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko.
Ceny v zemědělství stále vykazují dvoucifernou meziroční dynamiku, která však v červnu zvolnila a díky vyšší srovnávací základně by měl tento trend pokračovat i v příštích měsících. "Z pohledu průsaku výrobních cen do spotřebitelské inflace je nepříjemné další zrychlení cen potravinářů na meziročních 4,1 % z předchozích 3,3 %, přičemž svižně zdražují zejména mléčné výrobky (+11,9 %). Pro nejbližší měsíce je proto rizikem další zdražování potravin a jejich výrazná rozkolísanost. Zvláště v situaci, kdy je míra konkurence v tuzemské vertikále zemědělců-potravinářů-obchodníků obecně nižší," uzavírá Rusinko.
Společnost Konecta Czech oznámila kariérní posun svého dlouholetého kolegy Radka Šlanga, který byl jmenován do nové globální pozice Deputy Head of Infrastructure. Do této role přechází z pozice CIO pro region zahrnující Česko, Slovensko, Maďarsko a Německo a nově se bude podílet na řízení a modernizaci infrastruktury napříč celou skupinou Konecta.
V nové roli bude Radek úzce spolupracovat s Asierem Lopézem Vegou, globálním ředitelem infrastruktury. Společně povedou klíčové projekty zaměřené na přechod do cloudového prostředí Google, konsolidaci datových center v Evropě a Latinské Americe a tvorbu jednotného modelu správy infrastruktury. Po úspěšné migraci datového centra pro region CZ|SK|HU|DE bude Radek pokračovat s implementací změn také ve Francii a Itálii.
Zůstává přitom zaměstnancem Konecta Czech a i nadále bude působit z České republiky. Jeho dosavadní roli CIO přebírá Luca Berlinghieri, zkušený kolega z Itálie, který je součástí skupiny Konecta řadu let – původně působil ve společnosti Comdata. Nyní se stává CIO pro celý regionální cluster zahrnující Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Německo.