Společnost Konecta Czech oznámila kariérní posun svého dlouholetého kolegy Radka Šlanga, který byl jmenován do nové globální pozice Deputy Head of Infrastructure. Do této role přechází z pozice CIO pro region zahrnující Česko, Slovensko, Maďarsko a Německo a nově se bude podílet na řízení a modernizaci infrastruktury napříč celou skupinou Konecta.
V nové roli bude Radek úzce spolupracovat s Asierem Lopézem Vegou, globálním ředitelem infrastruktury. Společně povedou klíčové projekty zaměřené na přechod do cloudového prostředí Google, konsolidaci datových center v Evropě a Latinské Americe a tvorbu jednotného modelu správy infrastruktury. Po úspěšné migraci datového centra pro region CZ|SK|HU|DE bude Radek pokračovat s implementací změn také ve Francii a Itálii.
Zůstává přitom zaměstnancem Konecta Czech a i nadále bude působit z České republiky. Jeho dosavadní roli CIO přebírá Luca Berlinghieri, zkušený kolega z Itálie, který je součástí skupiny Konecta řadu let – původně působil ve společnosti Comdata. Nyní se stává CIO pro celý regionální cluster zahrnující Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Německo.
Jako nový Head of Product nastoupil do Twista Jiří Brych, který bude zodpovědný za inovace produktů, formování produktové vize a strategie a vedení produktových týmů v České republice, Polsku a na mezinárodních trzích. Jeho cílem je posílit uživatelský přínos Twisto produktů, obohatit produktové portfolio a urychlit expanzi na nové trhy. Twisto aktuálně působí ve třech evropských zemích a jeho ambicí je do dvou až tří let rozšířit své služby na desítku trhů.
Jiří má za sebou více než 15 let zkušeností napříč segmenty – od e-commerce (Slevomat), přes ERP (Asseco Solutions), platební systémy (Edenred, Direct Fidoo), až po investiční startupy (InvestBay), kde je zároveň spoluzakladatelem. Vždy se pohyboval v blízkosti produktů, které digitalizují každodenní život zákazníků – ať už šlo o platební karty, věrnostní programy nebo nástroje pro investování.
ČSÚ dnes potvrdil, že spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech rekreace a kultura, bydlení a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu.
"Potvrzení meziroční červnové inflace na úrovni 2,9 %, tedy těsně v tolerančním pásmu kolem cílené inflace ČNB naznačuje, že bankovní rada prozatím setrvá ve svém postoji stabilizovat úrokové sazby na 3,5 %. Po měsících, kdy inflaci výrazně ovlivňovaly externí negativní vlivy jako celní války nebo geopolitické napětí na Ukrajině či Blízkém východě, lze říct, že o inflaci se nyní primárně rozhoduje doma," říká analytik PwC Dominik Kohut.
Hlavními proinflačními tlaky zůstávají podle něj zrychlená inflace ve službách zejména v rekreaci a kultuře, rostoucí výrobní ceny v zemědělství a potravinářství a také náklady na bydlení, které je dlouhodobě problematickou oblastí Česka. „Oblast bydlení přitom spolu s rozvolněnou fiskální politikou nejsou v rukou měnové politiky, ale vlády, jejíž další kroky jsou v letošním volebním roce a především po volbách složitě předvídatelné,“ uzavírá Kohut.
Vedení personálního oddělení společnosti Dachser Czech Republic se ujala Marie Sgariboldi Šedivcová, která se do Dachseru po dvou letech vrátila. Mezi její klíčové priority letos patří zavádění globálního HR informačního systému, nastavení systému práce s talenty ve společnosti a jejich rozvoj a v neposlední řadě implementace globálních HR projektů.
Marie Sgariboldi Šedivcová je absolventkou oboru Provoz a ekonomika na České zemědělské univerzitě v Praze. Svou kariéru v oblasti lidských zdrojů zahájila již během studií v personální agentuře zaměřené na headhunting. Poté působila na různých pozicích v oblasti HR především v logistických společnostech, kde získala cenné zkušenosti v práci s lidskými zdroji v tomto specifickém segmentu. V letech 2020 až 2022 působila v Dachser Czech Republic jako HR Manager a nyní se na stejnou pozici vrátila.
Stejně jako v květnu skončila míra nezaměstnanosti i v červnu na 4,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu výše než loni a fakticky jde o nejhorší výsledek od roku 2016. Sezonní práce, které v jarních měsících nezaměstnanost výrazně snižují, letos v celkových statistikách nejsou téměř vidět.
„Neznamená to však, že by se letos sezónní pozice neotevíraly, jen jejich efekt vykompenzovalo rychlejší propouštění zejména v průmyslu. Ten se totiž dál zbavuje zaměstnanců, i když jeho poslední výsledky signalizují stabilizaci,“ komentuje aktuální data ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek a dodává, že statistiku nových pracovních míst nemá smysl v tuto chvíli stále ještě hodnotit, protože není jasné, nakolik nové pozice skutečně vznikají, respektive kolik se jich vrací po předchozím vyčištění statistik. V každém případě podle Dufka stále platí, že volná pracovní místa jsou především tam, kde nejsou dostupní pracovníci a chybí tam, kde je výrazně více lidí bez práce. Nepřekvapuje proto jejich nedostatek v západních Čechách nebo na severní Moravě.
„Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, tak je evidentní, že trend růstu nezaměstnanosti začal už na podzim roku 2023. Pro konec roku můžeme počítat s nezaměstnaností na úrovni zhruba 4,5 %,“ uzavírá Dufek.